Zespoły

Zespół Obrzędowy „Grusza”

Zespół powstał w roku 1994 z inicjatywy Pań zrzeszonych w Kole Gospodyń Wiejskich.

Kierownikiem artystycznym jest P. Janina Gołdy, kierownikiem organizacyjnym – P. Marianna  Makles.

„Jak to ze lnem było”, „Majówka”, „Tajemnice różańcowe”, „W chałupie u szewca Morcina”, „Imieniny u Ignaca”, „Dzień jak co dzień”, „Wybory sołtysa”. „Dożynki dworskie”, „Darcie pierza”  to  tytuły scenariuszy obrzędów zespołu z Rzerzęczyc.

„Te oto scenariusze oparte są na prawdziwych wydarzeniach (przypowieść autorki Janiny Gołdy w zebranych scenariuszach obrzędów). Wszystko dzieje się w naszej miejscowości Rzerzęczyce, na naszym podwórku, w naszym mieszkaniu. Postacie, które występują w tych historiach – Ignac Burzyński i jego żona Magda –to moi rodzice, Helka i Maciek to moje rodzeństwo, a Janka to ja. Pojawiają się także sąsiedzi i bliscy krewni…”

Zespół występuje najchętniej na przeglądach, festiwalach obrzędowych.

XX Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, rok 2003 dał im wyjątkową motywację do kreatywności, powstania nowych scenariuszy obrzędów i zwyczajów. Bowiem za obrzęd „Przygotowania do pochówku” zdobyli Nagrodę Ministerstwa Kultury. Bukowina Tatrzańska jest miejscem spotkania najlepszych Zespołów Obrzędowych. Kilkakrotnie zespół występował na deskach Bukowiańskiego Centrum Kultury Domu Ludowego. W Katowicach-Szopienicach przez osiemnaście lat występowali w Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Kalendarz Obrzędowy”. W tym roku przypadł konkursowy Przegląd. Panie z Zespołu były rewelacyjne, autentyczne i bezkonkurencyjnie zajęły I miejsce. Jurajski Przegląd Zespołów Obrzędowych w Koziegłowach, Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Wici” w Chorzowie – nie może odbyć się bez udziału Zespołu Obrzędowego „Grusza”. Środowiskowe imprezy, okolicznościowe, i wiele innych, także poza środowiskiem lokalnym, wiąże się nierozerwalnie z autentycznym zespołem z Rzerzęczyc.

My po raz piąty od kilku lat byliśmy pośród nominowanych

Z emocjami, z wiarą, że w końcu nasz Zespół Obrzędowy Grusza” z Rzerzęczyc, jedyny autentyczny z terenu naszej gminy, otrzyma Statuetkę Starosty częstochowskiego.  A tu niespodzianka w roku 2017  – po raz pierwszy w historii konkursu, w jednej kategorii („Kultura i Edukacja”) wręczono dwie statuetki – jedną z nich otrzymał : Zespół Obrzędowy „Grusza” z gminy Kłomnice (odebrała go Marianna Makles ze swoimi koleżankami).Przyszedł taki czas , czas uhonorowania działalności artystycznej zespołu, napiszę więcej, póki żyje jeszcze autorka scenariuszy, wszystkich na  podstawie, których „Grusza”  może wystawiać obrzędy. I posiadać rozliczne sukcesy!  Może w końcu istnieć, dzięki charyzmie, jaką posiadają wszyscy w zespole!  Twórca kultury  ludowej – Pani Janina Gołdy przywróciła naszej pamięci wiele obrzędów, zwyczajów i zjawisk charakterystycznych dla kultury wiejskiej. Oglądając obrzędy uczymy się teatru obrzędowego nawzajem. Uczymy się dyscypliny tej wyjątkowej, artystycznej, zespołowej (jakżeż  trudnej!).  Otwiera się szansa dla młodych ludzi na kultywowanie tradycji, pięknych tradycji wywodzących się z życia, pasji ludzi wiejskich. Zespół  pokazuje jak można utrzymywać piękne wielopokoleniowe więzi nie tylko w zespole, ale w życiu, na co dzień.Podaję jako ciekawostkę –  przykład własnej twórczości poetyckiej,  Janina Gołdy napisała ten wiersz na Jubileusz był wtedy rok 2004.

SCAN0018   tutaj kliknij

SCAN0019   tutaj kliknij

 

 

 

Przejdź do treści