Zespoły

Teatr Dratwa

Teatr, który łączy pokolenia! Sztuki autorskie, nie tylko dla najmłodszych widzów. Laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Teatralnego w Łodzi. Łączący młodzież do wspólnego działania i rozwoju artystycznego Teatr w 2020 r. świętuje swoje pięciolecie!

 

 

Historia

 

Wszystko zaczęło się w roku 2014, kiedy to ówczesny pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach – Katarzyna Sosnowska, aktualnie dyrektor GOKu, pozyskała fundusze na zajęcia teatralno-plastyczne dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Wówczas projekt nosił nazwę „Aktywni-Kreatywni”. Przez pół roku zespół w składzie: reżyser Dawid Chybalski, scenograf i aktorka – Marta Gonera wraz z grupą młodzieży pracowali nad spektaklem pt. „Pchła Szachrajka”. Premiera odbyła się w czerwcu 2014 r. i odniosła sukces. Wydarzenie to stało się wielkim początkiem Teatru działającego w Gminie Kłomnice. Wtedy to jeszcze nikt nie przypuszczał, że Teatr Dratwa będzie rozpoznawalny w całej Polsce, a jego spektakle chętnie oglądane i nagradzane podczas przeglądów teatralnych.

W 2016 r. ten sam skład osób postanowił założyć Teatr pod nazwą „Dratwa”. W zamyśle miał on łączyć pokolenia oraz integrować społeczność lokalną. Reżyserem został utalentowany Dawid Chybalski, który od samego początku formowania się grupy pisał scenariusze oraz teksty piosenek do spektakli dla dzieci i dorosłych.
W tym samym roku dla poszerzenia możliwości młodzi adepci teatru postanowili założyć Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Dratwa”, którego członkami zarządu są sami aktywiści grupy teatralnej. Obecnie Teatr działa w składzie: reżyser i aktor: Dawid Chybalski, scenografia: Marta Gonera, aktorzy: Oliwia Karczewska, Luca Viscio, Piotr Woldan, Magda Kulesza, Marta Gonera, Michał Kryczka, Oskar Kotasiński, Zuzanna Piwowarczyk, Zuzanna Dumin, Lena Dumin.
W roku 2017 Teatr realizował projekt pod nazwą „Teatr objazdowy Dratwa”, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którego efekcie powstała sztuka aktorska Bajka „Pan BAJ”oraz niezbędna scenografia. Przedstawienie to zaprezentowano w każdej z sześciu gmin obszaru Lokalnej Grupy Działania.

 

OSIĄGNIĘCIA TEATRU DRATWA

Teatr mimo swojego młodego wieku ma w swoim dorobku znaczące sukcesy. W 2018 roku zajął pierwsze miejsce w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Radomsku za spektakl „Pchła Szachrajka”. Kolejny sukces w tym roku to trzecie miejsce w Łódzkim Przeglądzie Teatralnym „ŁóPTA”, także ze spektaklem „Pchła Szachrajka”. Na tym Przeglądzie doceniono także kreację aktorską Marty Gonery, za rolę Pchły Szachrajki. Rok 2019 przyniósł Dratwie pierwsze miejsce w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Radomsku za spektakl „Mały Książę”. Warto dodać, że Dratwa we wrześniu bieżącego roku zaprezentuje setny swój występ „Pchły Szachrajki”, zespół wystawił także 31 spektakli „Mały Książę” i 46 spektakli „Pan Baj”. A w ciągu pięciu lat działalności jego przedstawienia zobaczyło 80 000 widzów.

 

PERFEKCYJNE SZALEŃSTWO

– Tak o spektaklu „Pchła Szachrajka” napisał łódzki magazyn kulturalny „Kalejdoskop”. „Absolutnie zjawiskowo na tle wszystkich prezentacji tego dnia objawiła się „Pchła Szachrajka” Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych DRATWA z Kłomnic. Wydawałoby się, że tekst ograny do cna, a w ogóle to dla dzieci i nic nie da się z nim zrobić. A jednak się da. Kluczowe okazało się obsadzenie roli głównej, jakby to powiedzieć – na przekór fizycznym warunkom. Powierzenie roli drobnej pchełki aktorce o pięknych obfitych kształtach okazał się świetnym punktem wyjścia, budującym komizm. Oczywiście wygląd to nie wszystko, wraz z urodą szły w parze umiejętności aktorskie Marty Gonery. Dystans do siebie, poczucie humoru i wodzenie widowni za nos to jej wielkie atuty. Ale żadna gwiazda nie zalśni, gdy nie ma godnych siebie partnerów, którzy wspierają, gdy trzeba, ale też usuwają się w cień, gdy scenariusz tego wymaga. Cała ekipa „Pchły” (Dawid Chybalski, Oliwia Karczewska, Luka Viscio) zasługuje na brawa. Sporo zrobiły też kostiumy stylizowane na lata 20. ubiegłego wieku – cylindry, cekiny, kołnierze z lisa – kurtyna z połyskujących paseczków, sytuujące całość spektaklu w kabaretowej stylistyce. Tyleż w przypadku Szachrajki zaskakującej, co niezwykle trafionej. O sile przedstawienia zadecydował pomysł i dobry warsztat, które pozwoliły na trafianie w punkt raz za razem, w każdej scenie.” ‑ czytamy w magazynie.

 

DRATWA WYMIATA

Taka z kolei ocenia Dratwę „Gazeta Kłomnicka”. „Pchła Szachrajka” czyli Jan Brzechwa na nowo w adaptacji Dawida Chybalskiego z niesamowitą, energiczną, niepokorną Martą Gonerą w roli tytułowej, to pyszny spektakl nie tylko dla najmłodszych. Pchle brewerie, metamorfozy, zabawy i taneczne układy zachwyciły publiczność zgromadzoną w GOKu. Natomiast bajka „Pan Baj”, w którym mała Matylda zamierza uratować pogrążone w smutku miasteczko, wypełnić je muzyką i spełnić swoją przepowiednię, to wyśmienita rodzinna opowieść okraszona piosenkami o tym, jak ważna jest przyjaźń, dobro i muzyka, która łagodzi obyczaje. ‑ komentuje dziennikarz. Spektakl oczywiście napisał i wyreżyserował Dawid Chybalski, a występują w nim: Lena i Zuzanna Dumin, Oliwia Karczewska, Luka Viscio, Magda Kulesza, Dawid Chybalski, Marta Gonera oraz Michał Kryczka.

 

NAJNOWSZA PREMIERA

W marcu bieżącego roku odbyła się długo zapowiadana premiera spektaklu „Mały Książę” na motywach książki Antoine de Saint Exuperego w adaptacji i reżyserii Dawida Chybalskiego w całkowicie nowej aranżacji. Przedstawienie, nawiązując do pierwowzoru literackiego, dotyka odwiecznych spraw dorastania, trudnych wyborów i ludzkich słabości. Walki o swoje życie i przetrwanie w niesprzyjających okolicznościach. Występują w nim: Piotr Woldan, Oliwia Karczewska, Luka Viscio, Oscar Kontasiński, Michał Kryczka, Marta Gonera, Magda Kulesza, Zuzanna Dumin, Zuzanna Piwowarczyk.
– Teatr Dratwa jest wspaniałym ambasadorem gminy Kłomnice. Promuje nas w całej Polsce. Ten niewątpliwy sukces Zespołu skłonił nas do rozpoczęcia cyklicznych poranków teatralnych, skierowanych do dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli. Chcemy kształcić kolejnych aktorów i rozwijać Teatr. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z repertuarem teatru na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach www.gokklomnice.pl oraz na facebook/teatrdratwa lub pod hasztagiem #poranekteatralny – mówi dyr. Katarzyna Sosnowska

źródło: gazetacz.com.pl

 

Repertuar

 

PCHŁA SZACHRAJKA

 

Pyszny spektakl nie tylko dla najmłodszych. Niczym nieskrępowany śmiech. Pchle brewerie, metamorfozy, zabawy i taneczne układy. Nikt tu się nie nudzi i nie chce iść do domu. Niezwykle ciepła, zabawna do rozruchu łez bajka o psotliwej Pchełce! Jan Brzechwa na nowo w adaptacji Dawida Chybalskiego.

 

 

Obsada:

Marta Gonera

Oliwia Karczewska

Dawid Chybalski

Luka Viscio

Reżyseria:

Dawid Chybalski

Scenografia:

Marta Gonera

Tekst oryginalny:

Jan Brzechwa

Pan Baj

 

 

Miasteczko z całym magicznym anturażem, pełne wąskich uliczek i małych kamienic. Pewnego dnia w miasteczku zjawia się Kataryniarz, przez dzieci nazywany Panem Bajem. Ma cudowną katarynkę, która pięknie brzmi, ożywia codzienność oraz daje radość i szczęście. Czarny Charakter nie cieszy się z obecności muzyki w mieście i kradnie katarynkę śpiącemu Kataryniarzowi. W miasteczku nastaje cisza i smutek, a mieszkańcy nie mając chęci do rozmów, wracają do domów i zamykają się w jego czterech ścianach. Czy na długo? Mała, odważna dziewczynka, Matylda, która zamierza uratować miasteczko, a tym samym spełnić swoją przepowiednię. Barwne postacie i zaskakująca fabuła zachęcają widzów do poznania historii Pana Baja!

Obsada:

Lena Dumin

Zuzanna Dumin

Oliwia Karczewska

Luka Viscio

Michał Kryczka

Marta Gonera

Dawid Chybalski

Magdalena Kulesza

Reżyseria i scenariusz:

Dawid Chybalski

Scenografia:

Marta Gonera

Muzyka:

Waldemar Ossowski

Mały Książę

 

Mały Książe jest już dorosły? Tak! Nie jest już małym, niepewnym siebie chłopcem. To mężczyzna. A jego planeta ? A jego życie? To Bar 612 w podziemnych korytarzach Dworca Centralnego. Przychodzą tu różni. To tutaj fikcja staje się rzeczywistością. Nie ma barier między ludźmi, są tylko granice naszej świadomości. Mały Książę prowokuje i zaprasza do „kolejki” ludzkich słabości i pragnień. Dostarcza rozrywki, mami, obiecuje, stwarza zagrożenie i prowokuje pragnienie „leku na wszystko”. Uwikłani we własnej mentalności, szukamy naszego istnienia, to daje nam ta opowieść, czytana przez dorosłych i dzieci. Adaptacja z tą samą problematyką i postaciami, opowieść o kryzysie człowieczeństwa.

 

 

 

Obsada:

Piotr Woldan

Oscar Kotasiński

Marta Gonera

Oliwia Karczewska

Zuzanna Dumin

Zuzanna Piwowarczyk

Luka Viscio

Michał Kryczka

Magdalena Kulesza

Reżyseria:

Dawid Chybalski

Scenografia:

Marta Gonera

Tekst oryginalny:

Antoine de Saint- Exupery

Agatka Niejadka

Idealny dla dużych i małych widzów, z roztańczonymi piosenkami i morałem w tle. Przewrotna i przyjemna bajka muzyczna dla dużych i małych, na motywach bajki Wandy Chotomskiej, wymyślona na nowo przez Dawida Chybalskiego, ubrana w nowe szaty przez Martę Gonerę i umuzykalniona przez Waldemara. Ossowskiego. Sceniczna opowieść o ciekawskiej i pyskatej, ale na przekór bardzo sympatycznej Agatce Niejadce, której perypetie utrzymane są w klimacie PRL! Wracamy do czasów świetności barów mlecznych i z przymrużeniem oka opowiadamy o tym jak to było!

Obsada:

Marta Gonera

Oscar Kotasiński

Zuzanna Dumin

Lena Dumin

Oliwia Karczewska

Filip Fresel

Michał Kryczka

Zuzanna Piwowarczyk

Magdalena Kulesza

Reżyseria:

Dawid Chybalski

Muzyka:

Waldemar Ossowski

Tekst oryginalny:

Wanda Chotomska

Scenografia:

Marta Gonera

Kopciuch

Nowa, autorska wersja dramatu, który przyniósł Januszowi Głowackiemu światowy rozgłos. Akcja sztuki toczy się w domu poprawczym dla dziewcząt, do którego zjeżdża ekipa telewizyjna, by nakręcić reportaż o przygotowywanym przez wychowanki przedstawieniu Kopciuszka.” wypowiada się reżyser. Historia nie do końca szczęśliwa ucząca, że życie nie jest piękną bajką. Jest dziwną, brutalną i niespodziewaną powieścią.

Obsada:

Zuzanna Piwowarczyk

Zuzanna Dumin

Oliwia Karczewska

Oscar Kotasiński

Marta Gonera

Filip Fresel

Magdalena Kulesza

Reżyseria:

Dawid Chybalski

Scenografia:

Marta Gonera

Tekst oryginalny:

Janusz Głowacki

Zobacz więcej na  https://www.facebook.com/teatrdratwa

Przejdź do treści