Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach

Swoje chwalimy Statuetki Starosty Częstochowskiego 2016

W dniu 18 lutego 2017 r. widownia Filharmonii częstochowskiej wypełniona po brzegi.

Bowiem w tym dniu na widowni zasiedli nie tylko nominowani do Statuetek i ich najbliżsi, ale także przedstawiciele władz miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego, reprezentanci samorządów gminnych, pracownicy instytucji kultury, urzędów, służb i organizacji, kombatanci, a przede wszystkim – mieszkańcy powiatu częstochowskiego. Byli przedstawiciele  z zaprzyjaźnionych powiatów: bodeńskiego w Niemczech i śniatyńskiego na Ukrainie. My po raz piąty od kilku lat byliśmy pośród nominowanych, z emocjami, z wiarą, że w końcu nasz Zespół Obrzędowy Grusza” z Rzerzęczyc, jedyny autentyczny z terenu naszej gminy, otrzyma Statuetkę Starosty. Byli z nami obecni: zastępca Wójta Gminy Kłomnice – Adam Śliwakowski i Dyrektor GOK w Kłomnicach – Katarzyna Sosnowska.

W imieniu władz powiatu gości powitał starosta częstochowski Krzysztof Smela.

O wszystkich nominowanych do statuetki Starosty za rok 2016 dowiedzieliśmy się z prezentacji multimedialnej. Następnie Starosta – Krzysztof Smela wraz ze swoim zastępcą Henrykiem Kasiurą wręczali kwiaty wraz z gratulacjami i dyplomami. W oczekiwaniu na statuetki wszystkim zebranym śpiewała laureatka X Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego Karolina Kamińska. Pojawienie się Starosty Krzysztofa  Smeli i towarzyszącego  mu Przewodniczącego  Rady Powiatu Andrzej Kubata, jednoznacznie odkryło prawdę sceniczną, to już jest ten moment. Finał – wręczanie statuetek. A tu niespodzianka – po raz pierwszy w historii konkursu, w jednej kategorii („Kultura i Edukacja”) wręczono dwie statuetki – otrzymali je: Zespół Obrzędowy „Grusza” z gminy Kłomnice (wystąpiła Marianna Makles ze swoimi koleżankami)  oraz Joanna Haładyn – radna powiatowa i nauczycielka języka niemieckiego znana ze swej działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury. W pozostałych kategoriach było już tradycyjnie – jedna statuetka dla jednego laureata.

I tak:
– w kategorii „Sport i Turystyka” zwyciężył Tomasz Gęsiarz – Wójt gminy Mstów i działacz sportowy oraz turystyczny,
– w kategorii „Polityka społeczna” laureatką została Alicja Grzegorczyk – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lelowie,
– w kategorii „Samorządność i Przedsiębiorczość Statuetkę zdobył Krzysztof Nabiałczyk – radny powiatowy V kadencji, działacz społeczny, inicjator wielu imprez tematycznych promujących region, (w Kłomnicach na dożynkach w roku 2015 wystawiał stary rolniczy sprzęt, typu traktor, młockarnie i inny, który podziwialiśmy, jako dalej sprawny sprzęt rolniczy, pamiętający odległy czas rolnictwa w  naszym  kraju.
– w kategorii „Osobowość Roku/Instytucja Roku” zwyciężyła Grażyna Klamek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy,- w Częstochowie,
– w kategorii „Wydarzenie Roku” – statuetką (którą odebrał Wójt gminy Lelów Krzysztof Molenda) nagrodzono Inscenizację Bitwy pod Mełchowem z 1863 r.

Niespodzianka dla  całej publiczności ze strony organizatorów udała się, bowiem wystąpili:

Bogusław Morka – znany śpiewak operowy i operetkowy uważany przez znawców za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta. Ten znakomity artysta występując solo i w duecie z sopranistką Iwoną Kaczmarek (przy akompaniamencie orkiestry kameralnej) zyskał od razu wielki aplauz całej widowni. Sympatyczna i urodziwa sopranistka zyskała tyle samo najmilszych słów w ocenie publiczności. Bezpośredni kontakt, nieukrywane emocje artystów, swoboda w ich  przekazywaniu od razu wywołała wyjątkową nić porozumienia i „uwielbienia artystycznego” przez nas wszystkich z widowni filharmonii.

Wracając do Zespołu Obrzędowego „Grusza”

Spełniły się moje zawodowe marzenia w ramach współpracy, opieki od początku istnienia zespołu, rok 1994. Wierzyłam, że przyjdzie taki czas, czas uhonorowania działalności artystycznej zespołu, napiszę więcej, póki żyje jeszcze autorka scenariuszy, wszystkich na  podstawie, których „Grusza”  może wystawiać obrzędy. I posiadać rozliczne sukcesy!  Może w końcu istnieć, dzięki charyzmie, jaką posiadają wszyscy w zespole!  Twórca kultury  ludowej – Pani Janina Gołdy przywróciła naszej pamięci wiele obrzędów, zwyczajów i zjawisk charakterystycznych dla kultury wiejskiej. Oglądając obrzędy uczymy się teatru obrzędowego nawzajem. Uczymy się dyscypliny tej wyjątkowej, artystycznej, zespołowej (jakżeż  trudnej!) Otwiera się szansa dla młodych ludzi na kultywowanie tradycji, pięknych tradycji wywodzących się z życia, pasji ludzi wiejskich. Zespół  pokazuje jak można utrzymywać piękne wielopokoleniowe więzi nie tylko w zespole, ale w życiu, na co dzień. Jesteśmy zaproszeni na „Tłusty Czwartek” do Gruszy, siedziba zespołu – OSP w Rzerzęczycach.  Kulinarne uzdolnienia to również Zespół Obrzędowy „Grusza” z Rzerzęczyc.

Przejdź do treści