Aktualności

Z Obrzędem w Katowicach Szopienicach

W dniu 18 października Zespół  Obrzędowy "Grusza" z Rzerzęczyc wystąpił po raz kolejny osiemnasty, (tyle edycji i we wszystkich zespół wziął  udział) w Konkursowym Przegladzie Zespołów Regionalnych  "Kalendarz Obrzędowy"  w Miejskim Domu Kultury, w Katowicach-Szopienicach.

Obrzęd p.t "Przygotowania do pochówku" autorstwo i  reżyseria  p. Janina Gołdy. Bardzo plastyczny obrzęd przez pięknie wykonywane wieńce, kwiatki z bibuły. Odpowiednie do tematyki obrzędu stroje żałobne, czarne fartuchy. Dobrze prowadzony dialog. oszczędny. Przy  smutnej tematyce śmierci, występują  momenty, tak charakterystyczne dla scenariuszy obrzędów  i  zwyczajów J. Gołdy – mimo wszystko,elemnety humorystyczne. Dobrze wkomponowane w tło żywych i barwnych autentycznych wiejskich przygotowań do pochówku.

Nie przesadzono w sakralności, wyważone słowo, plastycznie i refleksyjnie, dwie  nieznane , autentyczne pieśni pogrzebowe. Nic dodać, nic ująć przed zadumą zbliżających się Wszystkich Świętych.

P.S. W niedzielę z tym samym obrzędem wystąpią w Koziegłowach w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Koziegłowach na XI Jurajskim Przeglądzie Zespołów Ludowych. Życzymy sukcesów!

I tak oto szczerze życzyliśmy sukcesów, i są: bezkonkurencyjni w Katowicach – Szopienicach zajęły Panie I miejsce, w Koziegłowach  przypadło im III miejsce.Cieszymy się i gratulujemy!

’’’’’’’’

Przejdź do treści