Aktualności

XXI Koncert Galowy Kolęd i Pastorałek

Swoje chwalimy, po Koncercie Galowym Kolęd i Pastorałek

Jeszcze kołaczą się w naszych głowach niezapomniane dźwięki prastarych, kolędowych pieśni nuconych wspólnie w rodzinach , kościele:

„Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony”

A tu, już czas  wynikający  z tradycji  naszej instytucji kultury, organizacji  przesłuchań  –  XXI Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek pośród dzieci i młodzieży ze szkół z terenu naszej gminy.

Następnie realizowane  koncerty galowe laureatów kolęd i Pastorałek, swego rodzaju popisy wokalne. W dodatku w ciepłej atmosferze w styczniowe  wieczory  niedzielne, zgromadzona publiczność złożona z rodzin występujących dzieci i młodzieży, daje organizatorom satysfakcję płynącą z należycie wykonanych obowiązków z upowszechniania działalności kulturalnej.

W tym roku  Gala najlepszych zwycięzców Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbyła się w sali sesyjnej Budynku Urzędu Gminy w Kłomnicach w dniu 21 stycznia.

Gościnnie wystąpił p. Mikołaj Borkowski – pianino, który dodał do klimatów kolędowania.

Połowa kolęd wykonywanych  przez laureatów, pochodzi z okresu XVII i XVIII wieku. Łatwo je  poznać, gdyż większość z nich wpada w bardzo ciepły ton kołysanki. Należą do nich między innymi: „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki” czy „Jezus malusieńki”.

W opinii jednego z najbardziej zasłużonych badaczy kolęd polskich, Stanisława Dobrzyckiego, pobrzmiewa ciepły ton :   „Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym jak w Polsce”.

Autorem pięknej pieśni „Mizerna cicha” jest znany poeta Teofil Lenartowicz. Zaśpiewała ją Maja Gajewicz (SP Rzerzęczyce), zdobywczyni II miejsca ex aequo Antoni Sosnowski (SP Rzerzęczyce) i  Zuzanna Niedzielska (SP Konary). Zaprezentowała  ona kolędę pt. „Maleńka miłość”. W nawiązaniu do tej kolędy, napiszę.

Kolędy o Dzieciątku, tak lubiane, szczególnie przez dzieci, zawdzięczamy przede wszystkim św. Franciszkowi z Asyżu. Ustawił on jako pierwszy szopkę z Dzieciątkiem w kościele w Greccio, zapoczątkował tym samym zwyczaj odgrywania rozmaitych misteriów i jasełek na Jego cześć, słowem zmienił on – w XIII wieku – bożonarodzeniową wrażliwość Europejczyków.

Polskie kolędy powstawały w szczególnych okolicznościach. Znana, choć smutna w brzmieniu kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie” została napisana w obozie koncentracyjnym w Mauthausen –  Gusen.

Wykonał ją zwycięzca I miejsca w kategorii klasy IV do VI – Bartosz Bąk (SPKłomnice). Równorzędne miejsce zajął Damian Kuc (SP Rzerzęczyce).
Wszystkie dzieci i młodzież prezentowały wysoki poziom  edukacji muzycznej, dobrą prezencję, aranżację, emisję głosu i dobór kolęd.

Choć tradycja miesza się z nowymi poszukiwaniami, ale, a może zwłaszcza w tej formie wychowania artystycznego powinno przyświecać kultywowanie wzorów  ogólnie przyjętych, klasycznych ?

Jurorzy, oceniający nasze dzieci i młodzież niezaprzeczalnie i jednogłośnie wyrazili opinię o doskonałym wykonawstwie utworów wynikających z zaangażowania nauczycieli, rodziców w przygotowanie uczestników wieloletnich festiwali kolęd i pastorałek.

Pięknie dziękujemy  za przygotowanie dzieci i młodzieży do XXI festiwalu, dobrą współpracę i tym samym promowanie naszych przedsięwzięć kulturalnych. Wdzięczność okazujemy nauczycielom szkół:  Elżbiecie Twardoch, Małgorzacie  Gojevic, Pawłowi Szumlasowi, Ewie Złotorowicz, Magdalenie Szymczak, Agnieszce Szymczyk, Karolinie Stanisz, Izabeli Juszczyk, Beacie Góreckiej- Grabara.

Nauczycielom Przedszkoli okazujemy również podziękowania: Magdalenie Główczyńskiej, Joannie Jagusiak, Oldze Gajewicz, Helenie Kozak, Oldze Derdzie, Katarzynie Ryś.

Nagrodami i dyplomami obdarowali laureatów Katarzyna Sosnowska – Dyrektor GOK w Kłomnicach i Marek Szymczak – Radny Gminy Kłomnice.

Pozostaję z dedykacją – niech święta trwają w naszych sercach!

Renata Krawiec

 

Oto fotorelacja.

Przejdź do treści