U nas już po Gali Kolęd śpiewać można do Gromnicznej

W skarbcu kultury polskiej obok mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”, czy szopenowskich polonezów i mazurków królują i kolędy. Może nie są tak genialne i wspaniałe, lecz jednak przez naród polski kochane, i cenione, jako jeden z ważnych przejawów duszy narodowej. W Ośrodku Kultury wielka uroczystość w dniu 11 stycznia(po przesłuchaniach XIX Edycji Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w dniu 9 stycznia) – Gala Kolęd i Pastorałek jako wyraz umiłowania Kolęd i Pastorałek przez dzieci młodzież z gminy Kłomnice z przedszkoli, szkól podstawowych oraz gimnazjów. Obecnością zaszczyciła P. Róża Wiewióra -sekretarz gminy Kłomnice, przekazała wszystkim: babciom, dziadziusiom. nauczycielom i rodzicom oraz Organizatorom najlepsze życzenia noworoczne.Wręczała uroczyście nagrody i dyplomy zwycięzcom i małym przedszkolakom za udział.Wystąpiły następujące osoby:
W Kategorii przedszkole
1. AMELIA GRABARCZYK (ZAWADA) – „MALEŃKA MIŁOŚĆ
2. WERONIKA RAŹNIAK(RZERZĘCZYCE)- „NIE PŁACZ JEZU”
3. LENA BAJOR(SKRZYDLÓW) „ŚWIEĆ GWIAZDECZKO, ŚWIEĆ”
4. NADIA MRÓZ (KŁOMNICE) „ANIOŁEK MALEŃKI, JAK WRÓBELEK”
5. ALEKSANDRA SZYMONIK (KŁOMNICE) „NIE PŁACZ JEZU”
6. KASIA KUBAT (RZERZĘCZYCE) „ŚWIĄTECZNE ANIOŁKI”
Nie tylko naród polski szczyci się swymi kolędami. Mają Niemcy swoje, Francuzi śpiewają Niektóre z kolęd, jak niemiecka „Cicha Noc”, czy też kolędy francuskie są, także bardzo piękne i pociągające.
Jeżeli dla Polaka wyraz „kolęda” łączy się nierozerwalnie z całym szeregiem przeżyć natury duchowej, to niewątpliwie wiąże się to ze wspomnieniami z dzieciństwa: gwiazdki, wigilii, drzewka; wspomnienia tak na wskroś rodzinnego święta. Związki kolędy ze wspomnieniami z dzieciństwa oraz jej polskość, sprawiły, że chyba nigdzie na świecie ten rodzaj pieśni religijnej, ale i świeckiej zarazem, nie stał się tak ogólnie przyjętym i umiłowanym, jak na polskiej ziemi.

W kategorii od klasy i do III śpiewali:
1.ANTOŚ SOSNOWSKI(RZERZECZYCE) „CICHA NOC”
2.. BARTOSZ BĄK (KŁOMNICE) „DZISIAJ W BETLEJEM”
3.LAURA GRABARCZYK (ZAWADA) „ŚWIĘTA, ŚWIĘTA”
4.NATALIA MAJ (RZERZĘCZYCE)”JEZUS MALUSIEŃKI”
LAUREACI W KAT. IV DO VI KLASY SP
1.WERONIKA JĘDRZEJCZYK(WITKOWICE) – „JEZUS MALUSIEŃKI”
2. MONIKA OWCZAREK (RZERZĘCZYCE0- „W ŻŁOBIE LEZY”
3. JULIA DROŻDŻYŃSKA(GARNEK) – „TOBIE MAŁY PANIE”
4. JULITA MRÓZ(KŁOMNICE) „LEĆ KOLĘDO W ŚWIAT”
WYSTEP LAUREATÓW W KAT. GIMNAZJALNEj
1.ANNA MAJ(RZERZĘCZYCE) „ NIE BYŁO MIEJSCA DLA CIEBIE”
2. EMILKA KUGIEL (KŁOMNICE) „JAM JEST DUDKA”
Niestety nie stawili się: Kasia Chrząstek(Konary), Piotr Woldan(Zawada) i Zuzia Gajewicz (Rzerzęczyce)
Galę zakończyła koledą p.t.” Gore gwiazda Jezusowi” – Dorotka Stanisz (Kłomnice) kategoria od klasy I do III.
Dołączyli wszyscy występujący tego wieczoru i mali, i więksi. Byście zdrowi byli w szczęściu się pławili
nigdy nie płakali, a zwsze się śmiali….

Renata Krawiec