Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

To polskie święto obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapomnianych antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku .Winni jesteśmy pamięć i z potrzeby serca program okolicznościowy w dniu uroczystości, przygotowany przez Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko” prowadzony przez Mieczysława Tkacza. Akompaniowali: Beata Garbarz – Hebda (skrzypce) i Lech Łęgowik (akordeon).W większości nowy wzruszający repertuar „Klepiska” podkreślił pamięć o bohaterach niezłomnych. Zorganizowana wystawa okolicznościowa prac, dostępna przez IPN wzbogaciła naszą uroczystość. Stroną plastyczną wystawy zajęła się Marta Gonera. Furorę zrobiła książka autorstwa Krzysztofa Wójcika (z zachowanych u nas w GOK zbiorów, przekazanych w ubiegłym roku przez autora) p.t. „Wychowawcy patriotów”. Ciekawostką, jednakowo emocjonalnie przekazaną i odebraną, tuż przed imprezą był udział siostrzenic (jedna z Pań to utalentowana członkini Zespołu „Klepisko” Mirosława Urbanik) Jana Rogulki pseudonim „Grot”, znany z jednej najgłośniejszych Akcji Konspiracyjnego WP w Radomsku w roku 1946. Stanisław Sojczyński pseudonim „Warszyc” był jego dowódcą.
Zaszczycili goście : Jan Miarzyński – członek Zarządu Powiatu, Radni Gminy Kłomnice – Andrzej Śpiewak i Sylwester Politański. Dyrektorzy Przedszkoli w Rzerzęczycach: Danuta Topolska, w Kłomnicach – Janina Kozłowska. Z Zespołu Szkół z Garnka – Anida Chybalska, ze Skrzydlowa p.o. Dyrektor – Olga Gonera. Przewodniczący ZR PZEi R w Kłomnicach – Ryszard Całus. Skromny poczęstunek dopełnił zimowego klimatu w tym uroczystym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszej instytucji kultury.