Ku pamięci wielkich tego świata

W 98 rocznicę śmierci Edwarda Reszke światowej sławy śpiewaka operowego, jak również dla uczczenia roku Krzytofa Pośpiecha inicjatora, pomysłodawcy poprzednich edycji koncertów w Garnku odbyła się IX Edycja Koncertu. Miejsce to Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP W Garnku. Niedziela 17 maja zgromadziła nieprzeciętną ilość melomanów, gości, z daleka z województwa ślaskiego, z powiatu, ze środowiska częstochowskiego i bliska : naszego środowiska lokalnego, rzeszę młodych artystów.
Organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach
przy współpracy: Fundacji imienia Jana, Edwarda , Józefiny Reszków w Garnku oraz Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Garnku, Koła Gospodyń Wiejskich w Garnku, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Garnku, Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie, Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kłomnicach.
Koncert dofinansowany ze środków Samorządu Gminy Kłomnice i środków samorządu powiatu częstochowskiego oraz sponsoringu: p. Józef Koza Złomstal Karczewice
Honorowy Patronat objęli: Starosta częstochowski, Wójt Gminy Kłomnice oraz Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Garnku.
Patronat medialny:
NTL Radomsko, Radio Fiat, Częstochowskie 24, Radio Ankra Mykanów, Gazeta Częstochowska, Gazeta Kłomnicka.
Koncert symfoniczno-oratoryjny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Mieszanego Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, Dyrygent – P. Zygmunt Nitkiewicz oraz Chór Instytutu Muzyki AJD w Częstochowie pod kierunkiem Przemysława Jeziorowskiego. W programie utwory m.in. G.Verdiego, H. Wieniawskiego, j. Rutera i innych. Wystąpiła solistka(sopran) absolwentka ZSM w Częstochowie Sylwia Reterska – Studentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na skrzypcach – Monika Belica, uhonorowana licznymi nagrodami konkursowymi. Słowo o muzyce przekazała – P. Beata Młynarczyk. Miłe doznania artystyczne, wyjątkowe klimaty młodych artystów. Odbyła się, również podniosła ceremonia. Zasygnalizowanie tytułu Honorowa Obywatelka Gminy Kłomnice(uchwała Rady Gminy z dnia 28 kwietnia 2015roku) przez Wójta Gminy Kłomnice- P.Piotra Juszczyka, P. Andrzeja Śpiewaka- Przewodniczącego Rady Gminy w Kłomnicach oraz P. Wiesławę Jędras ( zastępca Przewodniczącego Rady Gminy ) wszystkim zgromadzonym oznajmili o tym, a zwłaszcza pogratulowali obecnemu na koncercie prawnukowi Edwarda Reszke – Panu Adamowi Donimirskiemu. Nieobecność wnuczki Edwarda Reszke P. Marii Bilowicz była z powodu choroby. Życzmy jej powrotu do zdrowia i oczekujemy, że na jubileuszowej edycji X koncertu będziemy wspólnie uczestniczyć.
Podziwialiśmy ustawiony w kościele przed bocznym ołtarzem, z inicjatywy Pana Krzysztofa Wójcika wyszyto (technika na kanwie) przez Grupę Rękodzielnictwa Artystycznego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice – obraz z Edwardem Reszke w roli „Mefisto” Autorki prac to: Anna Dzionek, Aleksandra Dobrzańska, Anna Cebula, Ewa Eliasz, Teresa Zatoń, Iwona Postawa, Zenona Brzeszczak.
Mogliśmy obejrzeć wystawę fotografii Rodziny Reszków przygotowaną – GOK Kłomnice oraz fotografie autorstwa Bożeny Kownackiej z Częstochowy „Śladami Reszków” .
Obdarować pragniemy podziękowaniami za wsparcie: ciasta upieczone przez KGW Garnek, kwiaty od pani Wiesławy Jędras – radna i sołtys z Garnka, pomoc organizacyjną Pań ze Związku Emerytów i Rencistów z Kłomnic oraz członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Garnka, uczniów i nauczycieli z ZS im. Bolesława Prusa z Garnka, ponadto dzieci z ZPiT „Kłomnickie Płomyczki” z siedzibą w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach, Państwo Halina i Robert Rybakowie Piekarnia Ciastkarnia w Kłomnicach oraz P. Annie Operacz za wsparcie organizacyjne i rozpropagowanie koncertu pośród melomanów w Częstochowie.
P.S. Rozpoczęliśmy wspólny zwyczaj, do którego zachęcamy innych: GOK wraz z UG w Kłomnicach – składania na grobie Edwarda Reszke kwiatów i odpalania zniczy przez szacunek i ku pamięci. Uczmy jednakowo i szczerze, więcej z potrzeby serca pamiętać o tych wszystkich, którzy odeszli !
Renata Krawiec