Aktualności

Festiwal Zza Miedzy

Zza Miedzy 2019

Upragniona upalna czerwcowa sobota. Pomiędzy kłomnicką szkołą a kościołem z samego rana „wyrosła” ogromna scena zapowiadając swoja obecnością wszystkim mieszkańcom i przejezdnym niezwykłe wydarzenie.  Tak też się stało, do zmroku było mocno biesiadnie, swojsko i ludowo. Południowa próba zaproszonego zespołu – zapowiedziała wieczór mocnych muzycznych wrażeń. Tak też się stało rockowa grupa Afromental zawładnęła kłomnicką publicznością.

Tegoroczna edycja Przeglądu zespołów folklorystycznych „Zza Miedzy” odbyła się w sobotę 8 czerwca. Pogoda dopisała, upalne słońce nieco zasłaniały chmury, dając ulgę licznie zgromadzonym zespołom śpiewaczym w pięknych strojach ludowych.  Na placu przy szkole pojawiło się także wesołe miasteczko z atrakcjami dla dzieci, na terenie festiwalu można było smacznie zjeść klasyczną kiełbaskę czy karkówkę z grilla, ale także zakręconego ziemniaka, oscypki, pajdy ze smalcem i co najważniejsze lody! Lokalni wystawcy oferowali swoje produkty, także urocze rękodzieła. Ponadto pojawili się rycerze z całą wioską z Drużyny na Miecze i Strzały Denemis Częstochowa. Fani motoryzacji mogli oglądać wystawę motocykli i zabytkowych aut. Stajnia Witkowice umożliwiła najmłodszym przejazd na koniach. Obecni byli także wolontariusze Fundacji DKMS zachęcając do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych, zwalczających nowotwory krwi. Do bazy dołączyło ponad 30 nowych osób, to wspaniały wynik, zwiększający znacznie szansę potrzebującym na wyzdrowienie i życie.

Zebranych gości przywitał Wójt Piotr Juszczyk oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach Katarzyna Sosnowska. Chętnych do pokazania swoich umiejętności wokalnych na kłomnickiej scenie nie brakowało, zgłosiło się 17 zespołów śpiewaczych z gminy, regionu, ale nie tylko! Najliczniejszą grupę stanowiły zespoły z województwa śląskiego, ale pojawili się także reprezentanci województw łódzkiego, świętokrzyskiego a także dolnośląskiego. Grupy reprezentowały przeróżne repertuary, formacje były też zróżnicowane pod względem wieku uczestników. Występy zespołów  trwały 3 godziny. W jury zasiedli utytułowani profesjonaliści – tancerka pani Ilona Pułkownik i dyrygent pan Wojciech Sąkól. Po burzliwych obradach na najwyższym stopniu podium stanęli „Nadolzianie” – zespół śpiewaczy z okolic Zebrzydowic z repertuarem pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego. Drugie miejsce ku naszej ogromnej radości zajęło nasze „Klepisko” i to po porannym zwycięstwie na przeglądzie w Radomsku! Pierwszą trójkę zwycięzców zamknęli przedstawiciele Dolnego Śląska „Grodzianie” z Niemczy. Poza podium zostały wręczone dwa wyróżnienia dla górniczego Zespołu Akordeonistów „Kleofas” z Katowic oraz naszego rodzimego Zespołu „Kumosie” ze Skrzydlowa. Tak więc dwie z pięciu przyznanych przez jury nagród trafiły do zespołów z terenu naszej gminy! Mamy niemały powód do dumy. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe z rąk zaproszonych gości: sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Szymona Giżyńskiego, wicestarosty częstochowskiego Pana Jana Miarzyńskiego, wójta Gminy Kłomnice Pana Piotra Juszczyka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Katarzyny Sosnowskiej oraz jury – Pani Ilony Pułkownik oraz Pana Wojciecha Sąkóla.

Część artystyczną Przeglądu rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Kłomnickie Płomyczki. Pozostając w folklorystycznym klimacie, ale tym razem oglądaliśmy śpiew i tańce ludowe. Pełen energicznych pań  Zespół taneczny Senioritki  zaprezentował się w trzech różnorodnych odsłonach. Tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego Styl zaprezentowali się w dwóch grupach wiekowych, dając pełen kolorów pokaz tańców latynoamerykańskich. Ostatnią lokalną grupą taneczną były fantastyczne mażoretki z Fanaberii przy akompaniamencie najwyższych lotów Dętej Orkiestry OSP Kłomnice. Następnie swoje „pięć minut” miała grupa Respekt, dając szokujący pokaz taekwondo.

Około godziny 20:00 pod sceną zaczęło robić się tłoczno, za chwilę miał rozpocząć się punkt programu. Niemożliwe stało się możliwe! Wśród głośnych owacji na scenę wkroczyli członkowie grupy Afromental! Członkowie znanego i lubianego zespołu dali występ, jakiego w Kłomnicach jeszcze nie było. Mocne brzmienia łączyły się z wpadającymi w ucho utworami. Muzycy nieustannie utrzymywali kontakt z widownią, w szczególności wokalista Tomson – znany m.in. z jury programów The Voice of Poland oraz The Voice of Kids. Nie mniej jednak każdy z muzyków dał niesamowity, niepowtarzalny występ, który na pewno zostanie on na długo w pamięci lokalnej społeczności. Po 1,5 godzinnym koncercie członkowie grupy Afromental, wyszli do licznie zebranych sympatyków rozdając niezliczoną ilość autografów i robiąc sobie zdjęcia z fanami. Jesteśmy bardzo wdzięczni za sympatię i zaangażowanie, które biły na odległość. Na zakończenie imprezy na scenie pojawił się zespół Vena grając chwytliwe utwory zachęcając zebranych do zabawy.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili swoją obecnością nasze wydarzenie! Mieszkańcom, wystawcom, a w szczególności zespołom i grupom śpiewaczym biorącym udział w przeglądzie i występującym gościom, bez Was ten dzień nie wypadłby tak wspaniale! Podziękowania należą się wszystkim, którzy współorganizowali z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kłomnicach tę dużą imprezę, a więc włodarzom Gminy, dyrektor i pracownikom Szkoły Podstawowej w Kłomnicach, druhom z OSP: Kłomnice, Rzerzęczyce, Konary, Pacierzów, Karczewice, Zawada i Zdrowa. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do sponsorów imprezy: Firmy SzymBud, Firmy Złomstal G.J. Koza, Firmy RafMot Rafał Rachwalik oraz Hotelowi – Restauracji – Piwne Spa – Browar CzenstochoviA za przyjęcie naszych gości. Do zobaczenia za miedzą za rok!

Przejdź do treści