Zespoły
Zespół Folklorystyczny "Klepisko"

Zespół Folklorystyczny „Klepisko”

Z inicjatywy przewodniczącej KGW w Kłomnicach p. Czesławy Szymczyk, powstaje Zespół „Klepisko” w roku 1980.

Rok 1984. Klepisko zdobyło I miejsce na Rejonowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Kłobucku, za program obrzędowy „Sobótki”.

Rok 1987 – II Krajowy Przegląd Zespołów Artystycznych Kielce, zespół prezentował województwo częstochowskie. Zdobyli IV miejsce, a kierownik –P. Mieczysław Tkacz, pośród 46 instruktorów otrzymał wyróżnienie. WYRÓŻNIENIE OTRZYMAŁY 3 OSOBY.

Pod koniec czerwca 1992 roku kilka osób otrzymało nominację do występów w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych do Kazimierza n/Wisłą.

I miejsce w Kielcach na IV Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w 1993 dobył I miejsce na przeglądzie Zespołów ludowych i Artystycznych Województwa częstochowskiego wiązanka dawnych piosenek żołnierskich „Jedzie w las ułan”.

Nagrodę imienia Karola Miarki przyznano Mieczysławowi Tkaczowi za wybitny dorobek wzbogacający wartości kultury regionu i kraju Katowice październik 1995 roku. Nagrodę odebrał na zamku w Pszczynie.

Rok 1996 – Udział w finale i zdobycie II nagrody Telewizyjnego Turnieju Folklorystycznego „Na ludową Nutę”

W maju w Busku Zdroju 1996 rok na Buskich Spotkaniach Folklorystycznych zdobyli I miejsce za suitę pieśni weselnych z dawnego powiatu radomszczańskiego.

Pośród licznych występów roku 1997 udział w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – Kazimierz n/Wisłą

Koniec roku 1997 – Prestiż i koperta dla Zespołu Klepisko

Nagroda Wojewody częstochowskiego w dziedzinie kultury i sztuki oraz ochrony dóbr kultury dla Zespołu Folklorystycznego za szczególne osiągnięcia w wieloletnim twórczym kultywowaniu folkloru i twórczości ludowej.

Rok 1998 I nagroda dla solistki p. Ireny Janus i II nagroda dla Marii Kozy udział w festiwalu zespołów folklorystycznych województwa częstochowskiego.

Podzieleni pierwszy podział na męską i żeńska grupę rok 2000 wici Chorzów Grupa „Chłopoki z Klepiska” zajęli I miejsce, uhonorowane były również solistki –Irenka Janus i Marylka Koza. Ela Łągiewka zajęła I miejsce w kategorii śpiewaków ludowych.

VI Jurajski Festiwal Folklorystyczny Chłopoki z Klepiska zajęli I miejsce i takie samo I miejsce zajęli soliści: Irena Janus, Leszek Janik i Maria Koza.

Nagroda II dla Klepiska z Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów Ars 2002.

Chorzów Batory –  Ogólnopolski Przegląd Ars 2004 Zespół otrzymał Grand Prix soliści uhonorowani Maria Koza I miejsce, Irena Janus wyróżnienie

Wici Chorzów I miejsce dla chłopaków z Klepiska

Irena Janus zdobyła III Nagrodę w 2005 roku w Kazimierzu n /Wisłą

Kolejne wspaniałe doświadczenia rok 2005. 10 i 11 września Zespól Klepisko miał zaszczyt uczestniczyć w cudownym widowisku z okazji 350-lecia obrony Jasnej Góry p.t. Victoria Częstochowska

Rok 2006 – zespół otrzymał statuetkę starosty powiatu częstochowskiego za wybitne zasługi dla powiatu częstochowskiego w kategorii kultura.

Irena Janus w roku 2006 zdobyła I nagrodę za pieśni powszechne na VIII Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym.

W rok później na tej samej imprezie Chłopoki z Kłomnic zajęli I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych., Irenka Janus– I miejsce.

Kolejny rok – Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych Wici 2008 – Irena Janus I  miejsce, Chłopoki z Klepiska – I miejsce oraz wyróżnienie  dla Mirosławy Urbanik-Wolskiej.

Soliści Maria Koza I miejsce, Irenka Janus II miejsce i Marek Majewski III miejsce na Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym rok 2008

Rok 2009 Dąbrowa Górnicza Pałac Kultury Zagłębia – Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi – II miejsce na wiele zespołów, repertuar pieśni weselne a,cappella

Międzynarodowy Festiwal Zespołów regionalnych Złoty Kłos – Zebrzydowice -Chłopoki z Klepiska zajęły I miejsce, zespół wyróżnienie, a solistka Irenka Janus –III

Rok 2010

Chłopoki z Klepiska zdobyły II miejsce na III Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi. Irena Janus w kategorii solista – III miejsce

Wici Chorzów – chłopoki I miejsce z nominacją do Kazimierza n/Wisłą

Zespół KLEPISKO –  II, A SOLISTKI :Mira Urbanik-Wolska – wyróżnienie, a Irena Janus I miejsce.

W 2012 roku w Przedborzu na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni i Przyśpiewki Ludowej otrzymali I miejsce.

W Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych na Kłomnickie Jarmarku z Jajem rok 2012 -zdobyli II miejsce. W 2013 roku – III.

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko” zdobył w dniu 10 listopada 2013 r. w Przedborzu II Nagrodę na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Pieśni o Mojej Ojczyźnie.

Zespół posiada w swoim repertuarze pieśni i melodie z różnych regionów kraju w opracowaniu artystycznym oraz żywe i barwne widowiska obrzędowe: Wesele kłomnickie i Noc Sobótkowa.