Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach

O nas

Gminny Ośrodek Kultura w Kłomnicach powstał w 1960 roku. Od 2001r. nasza placówka jest gminną instytucją kultury. Prowadzimy upowszechnianie i uprzystępnianie form pracy k-o, dla różnych grup wiekowych w środowisku lokalnym i poza nim. Z wielu form pracy na naczelnym miejscu jest upowszechnianie amatorskiej działalności artystycznej czy też działalności społeczno-wychowawczej, w tym formy pracy z dziećmi (okolicznościowa impreza z okazji Dnia Dziecka, Akcja Ferie Zimowe, Wakacje, Wakacyjna Impreza Integracyjna), realizowanie sensownego i celowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Realizujemy z kilkunastoletnimi tradycjami konkursy (w tym o randze  powiatowej) np.: „Bożonarodzeniowe Pierniki i Anioły z masy solnej”, które w dalszym etapie, po wystawie organizowana jest charytatywna sprzedaż na rzecz zakupienia paczek żywnościowych dla dzieci z biednych rodzin w ramach Akcji charytatywnej „Dzieci-Dzieciom” Realizowany jest  Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, Kraszankę i Pisankę (w roku 2013 zmieniamy formułę: palma wielkanocna pozostaje, kolejna forma to baba wielkanocna). Wzbogacane są edycje Festiwali Kolęd i Pastorałek, Piosenki Dziecięcej. Radość występów teatralnych dzieci i młodzieży z powiatu częstochowskiego w rozwijającej się formie – II Festiwal Teatralny „O Rękawiczkę Melpomeny” ze statuetką Rękawiczka Melpomeny wykonaną przez jej fundatora zarazem – P. Mariusza Chrząstka częstochowskiego artystę-rzeźbiarza. Wiodący prym w działalności Ośrodka Kultury zajmują amatorskie zespoły: folklorystyczny, obrzędowy, pieśni i tańca, tańca towarzyskiego, nowoczesnego dzieci i młodzieży z Akcji Wakacje. Zespoły posiadają wiele nagród i wyróżnień za udział w prestiżowych festiwalach, konkursach i przeglądach. Byliśmy organizatorami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Z Daleka i Bliska” w Kłomnicach, przez trzynaście lat. W miejsce tej imprezy weszła środowiskowa plenerowa pn. Kłomnickie Spotkania Artystyczne i Kulinarne.

W naszej instytucji działa Klub Tańca Towarzyskiego „Styl”, który jest organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Jesteśmy organizatorami wraz z innymi instytucjami i organizacjami – II Edycji Gminnych Spotkań Integracyjnych „Sprawni Inaczej”. Uprzystępniamy społeczeństwu dzieła artystyczne organizując wiele wystaw amatorskich, jak również profesjonalne prace uznanych artystów polskich. Ponadto jesteśmy organizatorami licznych koncertów muzycznych promujących dorobek muzyczny i światową sławę Rodziny Reszków.

Pielęgnowanie tradycji folklorystycznych, krzewienie kultury ludowej, zadbanie o odbiorców różnych kategorii wiekowych czynnie zaangażowanych w upowszechnianiu działalności k-o  przy dostarczaniu społeczeństwu wciąż nowych i miłych doznań artystycznych – to główne cele planowania działalności k-o Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach.

Zespoły Artystyczne:

• Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko”
  • Zespół Obrzędowy „Grusza” z Rzerzęczyc
  • Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”
  • Klub Tańca Towarzyskiego „Styl”
  • Zespół Taneczny „Senioritki”
  • Zespół „Kumosie”
  • Zespół „Zdrowianki”
  • Mażoretki „FANABERIA”
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice
  • Zespół Centurion
  • Teatr DRATWA

Pracownie:

• Pracownia Plastyczna „Szalona Kredka”
  • Pracownia Scenograficzna „Dratwa”
  • Pracownia Malarska „PAKAMERA”
  • Pracownia Modelarska

Zajęcia:

• Zajęcia Karate
  • Zajęcia Joga
  • Zajęcia Plastyczne „Szalona Kredka”
  • Zajęcia Tańca dla dorosłych
  • Zajęcia nauki gry na gitarze
  • Zajęcia nauki gry na pianinie
  • Zajęcia wokalne

Imprezy

• Gminne Spotkania Artystyczne i Kulinarne/ impreza współorganizowana.
  • Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego.
  • Gminny Festiwal  Kolęd i Pastorałek.
  • Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej.
  • II Festiwal Teatralny „O Rękawiczkę Melpomeny” zasięg powiatowy
  • V Gminny Dzień Dziecka pod Patronatem Wójta Gminy Kłomnice.
  • (XXIII Edycji) Akcja „Wakacje” i „Ferie Zimowe” dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Kłomnice.
  • Konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, Kraszankę i Pisankę”.
  • Powiatowy Konkurs Bożonarodzeniowy –Anioły z masy solnej  i Pierniki
  • Akcja charytatywna „Dzieci-Dzieciom”- Sprzedaż aniołów na rzecz zakupienia paczek żywnościowych dla dzieci  z biednych rodzin.
  • Impreza Wakacyjna – Integracyjna wraz z Jarmarkiem Garażowym.
  • Turniej Melomana / impreza współorganizowana.
  • Ogólnopolski Turniej Freestyle fotball oraz Breakdance
  • XIV Wielkanocny Ogólnopolski Wyścig Kolarski
  • Koncert Operowy w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, śladami Rodziny Reszków.
  • XXIII Edycja Gminnego Konkursu Sztuki Recytatorskiej
  • Prezentacje Taneczne okolicznościowe w wykonaniu Grupy Tanecznej „Tancerze”
  • Konkurs na plakat promujący Gminny Dzień Dziecka 2014
  • Wakacyjna jazda na rolkach (Kłomnice Freestyl Jam 2014)