Aktualności

Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy za nami!

Telewizja NTL Radomsko o Kłomnickim Jarmarku Bożonarodzeniowym!

Świąteczny jarmark w Kłomnicach

W rankingu gmin największe notowania – Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy!

W atmosferze wspólnego przeżywania radości z oczekiwania na te najpiękniejsze ze wszystkich świąt – Świąt Bożego Narodzenia, przy  kultywowaniu  tradycji  i zwyczajów regionalnych –odbył się Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy w Kłomnicach. Hala Sportowa w dniu 3 grudnia pękała w szwach!

„Jarmark” pochodzi od niemieckich słów „Jahr” (rok) i „Markt” (rynek), oznaczających doroczny targ.

Uroczystego  otwarcia Kłomnickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2017   –  dokonał Wójt Gminy Kłomnice – Piotr Juszczyk w towarzystwie Prezesa Koła Łowieckiego  „Łowiec” z Radomska – Ireneusza Krzemińskiego. Obecni byli Przewodniczący Rady Gminy w Kłomnicach – Adam Worwąg, Dyrektor SP w Kłomnicach  – Barbara Kanoniak oraz Dyrektor GOK w Kłomnicach – Katarzyna Sosnowska.

Organizatorzy: GOK i SP w Kłomnicach

Współorganizatorzy: Koła łowieckie „Łowiec” Radomsko, „Łoś’ Częstochowa, „Żubr”  Częstochowa,„Jenot” Częstochowa, „Cyranka” Sosnowiec, „Lis” Dąbrowa Zielona, Nadleśnictwo Gidle.

Patroni medialni:Gazeta Kłomnicka, Gazeta Częstochowska, TVP3 Katowice, NTL Radomsko.

Z imprez towarzyszących: malowanie buzi, dmuchańce, sprzedaż choinek, wystawcy, loteria fantowa, przejażdżki konne ze Stadniny Koni  w Witkowicach.

Razem z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich:  Rzerzęczyce, Skrzydlów, Garnek, nowo powstałe Koło ze Zdrowej „Zdrowianki”(Barbara Dziubińska) oraz Stowarzyszenie na rzecz Gminy Kłomnice – Rękodzielnictwo,  na imprezie zjawiło  się blisko pięćdziesięciorga  wystawców:  rękodzielników oraz stowarzyszeń, które zaprezentowały  ozdoby świąteczne oraz to wszystko, co w przygotowaniu Bożego Narodzenia może się przydać w każdym domu.

W dodatku przepięknie ozdobione stoły i suto zastawione z potrawami  wigilijnymi,  były  oznaką nieodpartej chęci by być tu  razem ze sobą w gronie organizatorów, uczestników, artystów, odwiedzających nas.

Występowały prawie wszystkie zespoły artystyczne, działające w naszej instytucji kultury i ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach. Niektóre, jak ZPiT „Kłomnickie Płomyczki” przeżywały tremę z powodu pasowania na tancerzy, grupa młodsza. Od kilku miesięcy zespół prowadzi – Maria Szczyrkowska. Chór „Wesoła Pięciolinia”  grupa starsza i młodsza oraz soliści pod kierunkiem Elżbiety  Twardoch. Orkiestra Dęta OSP w Kłomnicach pod batutą Marcina Gały wraz z Mażoretkami pod kierunkiem  Anny Kościuch, dali wyjątkowy show.

Grupa śpiewacza z Garnka, Skrzydlów – „Kumosie” z formą kabaretową „Przy piernikach o starych piernikach”, Zespół ”Grusza” z Rzerzęczyc. Wystąpił Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko”. Grupa Taneczna „Senioritki” z wdziękiem prezentowała się z nowym tańcem hiszpańskim. Klub Tańca Towarzyskiego „Styl” w kilku grupach tanecznych z solistką Sabiną Strzebiecką,  dali radość widzom.

Ważnym punktem było wręczenie wyróżnień w dziedzinie promocji gminy przez Wójta Gminy Kłomnice – Piotra Juszczyka oraz  prezentacja nagrodzonych. Wokalnie uzdolnieni: Piotr Woldan, Karolina Bajor, Bartosz Bąk, (nieobecna Julia Drożdżyńska) oraz matematyk Mateusz Dróżdż. Rozstrzygnięto uroczyście  Konkurs Kulinarny    „Najlepsze  Pierogi Wigilijne”. Komisja sędziowska w doborowym składzie mistrzów kulinarnych, autorytetów  i propagatorów kuchni myśliwskiej  oraz staropolskiej: p. Grzegorz Russak i  P. Zbigniew Chłopecki wydali werdykt.

I miejsce zajęło KGW Rzerzęczyce, ex aequo II miejsca zajęły: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice – Rękodzielnictwo i p. Dorota Knysak (Witkowice).

Wyróżnienia przypadły: KGW Skrzydlowianki, KGW Garnkowianki, KGW „Zdrowianki” oraz Restauracja i Hotel „Nova Stodoła” w Kłomnicach.

Wręczono również  medale za zasługi dla rozwoju działalności łowieckiej.

Nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Strzeleckiego, który odbył się  w dniu 10 listopada  2017 r. Zawody Strzeleckie z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Kłomnice w kategorii seniorki i seniorzy. Wójt Gminy Kłomnice – Piotr Juszczyk, Prezes ZO PZEiR w Kłomnicach – Ryszard Całus wraz z Dyrektor SP w Kłomnicach – Barbarą  Kanoniak wręczyli zwycięzcom nagrody od wyróżnień do czołowych miejsc.

Zwycięzcy to Krystyna Nierobot, Irena Bardzel, Krystyna Sikora, Bożena Kosmala, Zuzanna Jaśkiewicz, Halina Lewicka, Barbara Garlicka, Janina Michoń, Wiesława Rogula oraz panowie: Bogumił Marczak, Mieczysław Sikora, Jan Gonera, Stefan Kosmala, Wiesław Nierobot, Bogumił Bardzel, Jan Urbańczyk i Leszek Kucharski.

Ze wzruszeniem słuchaliśmy wywiadu z wolontariuszami i patrzyliśmy na psy ze Schroniska „As” z Kłomnic. Podziwialiśmy zachowanie i opiekę Wolontariuszy, którzy proponowali adopcję psów.

Spotkania z autorytetami kulinarnymi, znawcami tradycji wydawały się  nam  najbardziej inspirujące. Tyle pomysłów, wielka wiedza i sympatyczny kontakt z p. Grzegorzem Russakiem oraz p. Zbigniewem Chłopeckim na długo pozostaną w naszej pamięci.

Urocze spotkanie, nastąpiło po godzinie czternastej z niekwestionowanymi artystami, niejednokrotnie z 12.letnim stażem z XII Powiatowego Konkursu Bożonarodzeniowego Anioły z masy solnej i Pierniki.

Rok 2017 pobił w ilości prac konkursu,  wszystkie inne lata. Dostarczono nam 646 szt. aniołów z masy solnej oraz 184 opakowania pierników. W konkursie wzięły udział gminy powiatu częstochowskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego i liczne miejscowości tych gmin.      Dofinansowano nam do konkursu przez Samorząd powiatu częstochowskiego. Wsparła nas kierownik GOPS w Zdrowej –  Anna Kubalska, merytorycznie w ocenie prac – Dyrektor ROK w Częstochowie – Małgorzata Majer.

Każdy z twórców pokazuje różne oblicza anioła, są wśród nich pracowite, radosne, dostojne, śpiewające, grające, tańczące, pyzate, śpiące, ale także anioł na huśtawce czy anioł w glanach, a nawet na  motorze.

Anioły pojawiają się we wszystkich dziedzinach nauki i  kultury.

Wszystkie powstały ze światła. Być może są podobne do płomienia, promieni słońca lub poświaty księżyca. Być może astronomowie oglądają je, nic o tym nie wiedząc.

Jest nawet nauka zajmująca się aniołami – angelologia.

Podobno każdy człowiek ma swojego anioła, a dzieci widują anioły częściej niż dorośli. Ciekawe czy dlatego, że mają fantazję czy większą wrażliwość?

Wszyscy jednakowo bez względu na wiek są fantastyczni i profesjonalni.

Nagród przyznano  245 wraz z okolicznościowymi dyplomami.

Obdarowani zostali przez naszych gości: Poseł na Sejm RP – Szymon Giżyński, członek Zarządu powiatu – Jan Miarzyński, Dyrektor ROK w Częstochowie – Małgorzata Majer (wraz z dwoma pracownikami, jurorami oceniającymi konkurs), kierownik GOPS w Zdrowej – Anna Kubalska, Dyrektor GOK w Kłomnicach – Katarzyna Sosnowska.

Wielką atrakcją był koncert Kapeli krakowskiej Bonanza. Wbrew nazwie  wszyscy pochodzą z Warszawy.

Polska muzyka w podmiejskim stylu. Kapela odtwarza repertuar weselny z lat 60, 70 i 80.Od tradycyjnych oberków i polek, poprzez nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów i przedwojennych melodii.
Bonanza to młoda, mocna forma, z typową dla starych orkiestr szaloną energią.

Po występie Finał nagród głównych, losowanie, które przeprowadziły: p. Jadwiga Kaczorowska i p. Beata Wyrwał  nauczycielki ze SP w Kłomnicach.

Na koniec cała zgromadzona widownia mogła skosztować pysznego forszmaku z dziczyzny, przygotowanego przez  mistrzów kulinarnych. Organizacyjnie doskonale przeprowadzony poczęstunek na dworze, zaangażowanie Pracowników SP w Kłomnicach  wspaniałe. Palące się ogniska dodały do klimatu kłomnickiego jarmarku. Dziękujemy! Pysznie i miło, wszyscy tak orzekli! Malkontenci mogą coś wziąć dla siebie  z maksymy (przed świętami, jak znalazł)

„ W święta zamień się w słuch i zrób więcej miejsca na miłość”.

P.S.

Dyrektor GOK wraz z Pracownikami składa podziękowania Dyrektor Szkoły Podstawowej i Pracownikom  za udostępnienie sal do przeprowadzenia XII Powiatowego Konkursu Anioły z masy solnej i Pierniki oraz wszelką pomoc organizacyjną przed i po Konkursie. Serdecznie dziękujemy za bezinteresowność i wszelką pomoc!

W załączniku lista sponsorów, darczyńców loterii fantowej przygotowanej przez SP w Kłomnicach, którym za wdzięczność przekazujemy  podziękowania!

R. Krawiec

Lista sponsorów i darczyńców Szkoły Podstawowej w Kłomnicach – tutaj kliknij


Fotorelacja: K. Gonera