Koncert pamięci Reszków w Garnku 2014

Od 2007 roku organizowane są w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku, Gmina Kłomnice koncerty muzyki klasycznej z najwyższej półki. Honorowy Patronat nad tegorocznym Koncertem pamięci Reszków, objęli: Starosta częstochowski, Wójt Gminy Kłomnice, Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Garnku. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach przy współpracy: Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Parafii Rzymsko-Katolickiej w Garnku, Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie, Stowarzyszenia „Razem dla Garnka”, ZS im. B.Prusa w Garnku, Fundacji im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Garnku.

Utwory Mozarta i Bacha wypełniły program niedzielnego wieczoru w dniu 11 maja o godzinie 18 w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Gościny od kilku lat udziela nam Ksiądz Proboszcz Alojzy Zatoń.

Soliści, chór i orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi wykonała w Garnku koncert skrzypcowy Mozarta i Magnificat Bacha. W pierwszym z utworów zagrała skrzypaczka Marta Nojgebaor, w drugim śpiewali Urszula Cichocka – I sopran, Malwina Borkowicz – II sopran, Anna Lach – alt, Karol Lizak – tenor, Nikhil Goyal – bas. Za pulpitem dyrygenta stanął Marcin Wolniewski. Przygotowanie chóru: Jerzy Rachubiński i Dawid Ber.

Koncert A-dur nr 5 KV 219 nazywany również "Tureckim" jest ostatnim z wielkiej piątki koncertów skrzypcowych Mozarta. Premierę miał w 1775 r. Kompozytor pracował wtedy u arcybiskupa Salzburga i tylko czekał okazji, by dostać wypowiedzenie (wolny od służby miał szansę na twórczą niezależność i poprawę sytuacji finansowej). Koncert nr 5 okazał się prawdziwym majstersztykiem, wymagającym od solisty doskonałej techniki. Należy do najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych, jakie kiedykolwiek powstały.

W Magnificat BWV 243 Jan Sebastian Bach wykorzystał fragment Ewangelii św. Łukasza z Wulgaty. Pierwszą wersję utworu skomponował w 1723 r., była gotowa akurat na Boże Narodzenie. Potem wprowadził przeróbki i właśnie w tej postaci Magnificat wykonywane jest najczęściej. Uroczyste, złożone z 12 części, jest dla Bacha o tyle nietypowe, że pozbawione recytatywów. Nasz koncert w Garnku trwał półtorej godziny. Prowadziła go dobrze przygotowana Beata Młynarczyk, niczym „ Bogusław Kaczyński w spódnicy”. Melomanii mieli zgotowaną prawdziwą ucztę, kilometry wtedy się nie liczą, doznania artystyczne są najważniejsze. Wzruszenia również, kiedy przypomniała prowadząca o tych, którzy odeszli, cenili piękno, które ma zbawić świat. Kanonizowany niedawno Papież Jan Paweł II , Wolfgang  Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach, Koordynator koncertów – Krzysztof Pośpiech.

Wielką przyjemność sprawia Organizatorom i publiczności koncertów obecność wnuczki Edwarda Reszke P. Marii Bilowicz z rodziną. Wzrasta prestiż każdego koncertu. Również przez obecność naszych gości: P. Jana Miarzyńskiego –Radnego powiatowego i członka Zarządu, P. Lidię Burzyńską – Radną powiatową, P. Annę Operacz – Dyrektor ROK w Częstochowie, P. Adama Zająca – Wójta Gminy Kłomnice, Zastępcę – P. Wandę Kusztal, P. Halinę Paruzel-Tkacz – Skarbnik Gminy Kłomnice oraz Radnych Gminy Kłomnice, za co pięknie dziękujemy.

Renata Krawiec

’’’’’’