Aktualności

Kłomnickie Spotkania Artystyczne i Kulinarne

 28 czerwca na błoniach przy Hali Sportowej w Kłomnicach odbył się „Kłomnicki jarmark z jajem” w ramach projektu pod nazwą „Kłomnickie Spotkania artystyczne i kulinarne”. Ten słoneczny (początkowo) dzień rozpoczęliśmy od III  Edycji Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Do konkursu podeszło 11 zespołów. Prezentacje wszystkich uczestników oceniała komisja w składzie:  Pani Renata Rak – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca” Zawiercie”, folklorysta, Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Miłośników Folkloru, Pani Ewa Bocek – Orzyszek – etnograf, muzyk, wykładowca w Instytucie Muzyki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Pani Magdalena Banach – Makaruk –  dziennikarz muzyczny, autorka telewizyjnych programów folklorystycznych. Po wnikliwych przesłuchaniach Jury postanowiło przyznać nagrody: I miejsce – Regionalny Zespół Śpiewaczy „Małokończanie”, II miejsce – Regionalny Zespół Śpiewaczy „Nadolzianie”, III miejsce Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko” oraz nagrodę specjalną za utwór o jaju w roli głównej otrzymał  Regionalny Zespół Śpiewaczy „Nadolzianie”.

   Po występach zespołów folklorystycznych zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, Zespół Taneczny „Tancerze” pod kierunkiem Panie Karoliny Gonery,  Zespół Wokalny „Wesoła Pięciolinia” pod kierunkiem Pani Elżbiety Twardoch oraz soliści Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Podczas trwania występów można było podziwiać produkty prezentowane przez wystawców z całego powiatu częstochowskiego. Były to m.in chleb na naturalnym zakwasie,  wyroby z wikliny, kolczyki handmade, wazony zdobione techniką decoupage oraz prace plastyczne prezentowane przez Pracownię Plastyczną GOKart  przy Goku w Kłomnicach.

   Jednocześnie odbywały  się warsztaty kulinarne prowadzone przez Pana Waldemara  Załuskiego z Kłodzka. Do kulinarnej bitwy podeszły 4 drużyny. Zmaganiom  kucharzy – pasjonatów przyglądała się komisja w składzie: Pani Wanda Kusztal – zastępca Wójta Gminy Kłomnice,  Pan Łukasz Zimnoch – restaurator z Częstochowy oraz Pani Magdalena Tomaszewska – kucharka Zespołu Szkół w Kłomnicach. Po kilku godzinach widowiskowego popisu kulinarnych  umiejętności Jury oceniło pracę wszystkich zespołów i zdecydowało się przyznać nagrody: I miejsce Zespół z Kłomnic, II miejsce Zespól z Zawiercia Karlin, III natomiast Zespół z Garnka i IV miejsce „Koło Bardzo Młodych Gospodyń Wiejskich” ze Skrzydlowa. Gratulujemy!

   Po konkursowej formie naszych Spotkań,  na rozgrzanej do czerwoności scenie zaprezentowali się artyści Sebastian Kowalczyk – tancerz uczestnik VII edycji „You Can Dance” wraz z solistką – Patrycja Nowicką – półfinalistką VI edycji „Must be the Music” i doskonale nam znany duet Piotr Szumlas i Jakub Zaborski – zwycięzcy „Must be the Music”. Po dużej dawce muzyki przyszedł czas na humor. I tak oto z lekkim opóźnieniem z powodu pogody naszą wspaniałą publiczność bawił Kabaret „Koń Polski” z udziałem artystów: Leszek Malinowski, Waldemar Sierański oraz Pani Maria Borzyszkowska. Jeśli impreza w Kłomnicach to nie mogło zabraknąć zespołu z „Centurion”, który przez około dwie godziny porywał do tańca miłośników muzyki lat 60-tych  i 70-tych. Ale to nie wszystko z muzycznych atrakcji. Ci, którym tańca było mało, mogli bawić się przy muzyce DJ Krissa (Bartka Wawrowskiego)  jeszcze przez długi czas.

Dziś śmiało można powiedzieć, że impreza udała się za sprawą świetnych artystów i oczywiście publiczności. Zatem Kochani dziękujemy za to, że byliście z nami. Dziękujemy również  darczyńcom za okazaną pomoc i wsparcie. Byli to: Pan Piotr Burzyński, Pan Jerzy Burzyński właściciel firmy BAJPAX, Pan Zbigniew Wawrowski – Prezes Gminnej Spółdzielni w Kłomnicach, Pan Jan Niedzwiedzki, Państwo Janusz i Magdalena Ciastek z Garnka, Pan Paweł Grządziel z Żytna, Dyrekcja Zespołu Szkół w Kłomnicach  oraz Kucharki ze stołówki szkolnej w Kłomnicach. 

                                                                                                                   

                                                                                                                      Kasia Sosnowska

 

’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’[WPIMPINLINE:79e785d63f00348ff360d5a86528580b.jpg|width=’150’|height=’150’|alt=”