Kłomnicki Jarmark Wielkanocny

W pierwszą niedzielę kwietnia w Hali Sportowej w Kłomnicach odbył się już kolejny, pełen kolorów i wiosennych akcentów i smaków Jarmark Wielkanocny.

Na imprezę organizowaną cyklicznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach oraz Szkołę Podstawową w Kłomnicach i Urząd Gminy Kłomnice przybyło wielu znamienitych gości: Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednocześnie Poseł na Sejm RP; Lidia Burzyńska – Poseł na Sejm RP; Halina Rozpondek – Poseł na Sejm RP; Krzysztof Smela – Starosta Powiatu Częstochowskiego; Jan Miarzyński – Vice-starosta Powiatu Częstochowskiego; Elżbieta Łągiewka – Radna Powiatu Częstochowskiego. Hala Sportowa w Kłomnicach nabrała iście wiosenno – wielkanocnego klimatu, głównie za sprawą pięknych stołów wielkanocnych wypełnionych po brzegi świątecznymi przysmakami w tradycyjnych, jak i nowoczesnych formach przygotowanych przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich z Rzerzęczyc, Garnka, Skrzydlowa, Zdrowej i Kłomnic. Swoją koncepcję wielkanocnych potraw w śródziemnomorskim klimacie dała skosztować „Oliwka Kuchnia Śródziemnomorska”.  Ponadto nasz jarmark zgromadził ponad 20 wystawców prezentujących piękne ozdoby rękodzielnicze. Nie brakło też lokalnych pszczelarzy skupionych pod logiem „Słodka Gmina Kłomnice”. U pań ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice, w „kawiarence” można było nabyć wyborne, domowe ciasta. Tradycyjnie już na scenie można było podziwiać występy grup działających przy GOK – u w Kłomnicach, jak i występ klubu taekwondo – grupy Respekt. Panie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich ze Zdrowej, Garnka oraz Kumosie ze Skrzydlowa zaprezentowały  swe umiejętności wokalne. Natomiast rodzeństwo, Milena i Bartek Bąk, dało jak zawsze wspaniały popis wokalno – taneczny. Został także rozstrzygnięty Konkurs „Muzyczny Start”, organizowany przez Szkołę Podstawową w Kłomnicach pod przewodnictwem pani Katarzyny Cieśli. Śpiewającym maluchom zostały wręczone trofea: w kategorii przedszkolaków zwyciężyła Lena Kuban z przedszkola w Kłomnicach, natomiast w kategorii sześciolatków Karolina Gwiazda-Fluks z Przedszkola Publicznego w Rudnikach.  Jak zawsze na najwyższym poziomie zaprezentowały się zespoły współpracujące z naszym Gminnym Ośrodkiem Kultury – pierwsze zaprezentowały się mażoretki  „Fanaberia” w trzech grupach wiekowych, następnie swój taneczny występ dały Senioritki, w ostatnim wejściu prezentując nowe stroje i nowy układ taneczny. W barwnych strojach zaprezentowały się dzieci z Kłomnickich Płomyczków, tańcząc do skocznych ludowych utworów. Na ludową nutę zaśpiewało także Klepisko. Kolejnym punktem tanecznym programu był występ Klubu Tańca Towarzyskiego „Styl”. Dzieci i młodzież zaprezentowały się w dwóch wejściach, zamykając tym samym artystyczną część tegorocznego Jarmarku.

Zgodnie z tradycją Gminny Ośrodek Kultury przeprowadził  dwa konkursy – na najpiękniejszą palmę i koszyczek wielkanocny oraz wielkanocny konkurs kulinarny. Jak co roku oba konkursy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Na powiatowy konkurs na Najpiękniejszą Palme i Koszyczek Wielkanocny zgłoszonych zostało łącznie ok. 200 prac. Jury miało trudne zadanie, by wybrać wyłonić zwycięzcę. Ostatecznie zostało nagrodzonych 60 prac z terenu powiatu częstochowskiego. Dumni laureaci odebrali nagrody na scenie z rąk Zastępcy Wójta, Adama Śliwakowskiego, Dyrektor ROK w Częstochowie, Małgorzaty Majer, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kłomnicach, Agnieszki Rataj, Radnej Powiatu Częstochowskiego, Elżbiety Łągiewki oraz Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, Leonarda Smolarskiego.

Do drugiego konkursu, na najsmaczniejsze faszerowane jaja zgłosiły się nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice oraz „Oliwka Kuchnia Śródziemnomorska”. Konkurs przyniósł wiele emocji, a prezentowane potrawy wyglądały naprawdę imponująco. Jury, po długich naradach, zdecydowało, że na najwyższym stopniu podium stanęła „Oliwka Kuchnia Śródziemnomorska”, następnie KGW Zdrowianki i debiutanci w konkursie – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice.

Na koniec składamy wszystkim serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w uświetnieniu naszego Jarmarku Wielkanocnego.