I Festiwal Modelarski, zasięg powiatowy w Kłomnicach

Pod Patronatem Firmy z Warszawy Mirage Hobby i o Puchar Wójta Gminy Kłomnice – Piotra Juszczyka odbył się dwudniowy I Festiwal Modelarski, zasięg powiatowy Kłomnice 2017. Miejsce – pod gościnnym dachem sali remizy OSP w Kłomnicach. Zbigniew Kowalczyk opiekun Pracowni modelarskiej „Mustang” z GOK w Kłomnicach, z siedzibą w Bibliotece w Pacierzowie, zainspirowany pasją modelarstwa dopiął swego, by właśnie wszystko to, wydarzyć się mogło. Spełnić się mogły marzenia wielu dzieci i młodzieży z zakresu popularyzacji modelarstwa kartonowego, plastikowego. Zapełnienie im w sposób sensowny i celowy wolnego czasu oraz poszerzenie wiedzy z historii lotnictwa, motoryzacji i marynistyki. Integracja międzypokoleniowa z twórcami modelarzami. To, te najważniejsze cele przyświecające festiwalowi.

Impreza o wysokim wymiarze społeczno-wychowawczym, zważywszy na spotkanie z ciekawymi ludźmi, gośćmi. W pierwszym dniu w czasie przyjmowania modeli, mogliśmy spotkać się z Grupą Rekonstrukcyjną „Reduta” z Częstochowy. Prezesem Stowarzyszenia Historycznego „Reduta” im. ppłk. Zygmunta Żywockiego i por. Arkadiusza Ordyńskiego jest Adam Kurus, autor książki p.t. „Czołgi na przedmieściu”. Z pełnym „rynsztunkiem” prezentowali się żołnierze VII Dywizji Piechoty WP. Przywrócili nam pamięć o bohaterach zapomnianej bitwy stoczonej w obronie regionu częstochowskiego we wrześniu 1939 r. Dla Grupy Rekonstrukcyjnej główne cele działania to: tradycja, pamięć i przygoda. Mieli ze sobą autentyczny wózek z tamtego okresu wzór nr 33 pod ciężki karabin maszynowy.

Uroczyste otwarcie to również emocje. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Kłomnice – Piotr Juszczyk w towarzystwie gości: Włodzimierza Skalika prezesa Aeroklubu częstochowskiego oraz Jędrzeja Moderskiego – żołnierza AK, harcmistrza, prowadzącego modelarnię w latach 1962- 1965 przy ZHP w Kłomnicach.

W drugim dniu gościem specjalnym był Janusz Darocha polski pilot samolotowy, cywilny i sportowy. Członek aeroklubu częstochowskiego. Uznany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii sportu samolotowego. Wyznał, że rozpoczynał swoje zainteresowania jako modelarz.

Modelarze to wyjątkowo zorganizowani młodzi ludzie, którym czas poświęcają bezgranicznie rodzice, zwykle modelarze. Modelarstwo to działalność człowieka polegająca na odwzorowaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Wyjątkowe hobby. Przedmiotem modeli są praktycznie wszystkie obiekty. Nasza wystawa dowodzi wyjątkowej wiedzy historycznej modelarzy, usposobień plastyczno-przestrzennych i pozytywnych cech osobowych wszystkich modelarzy.

Organizator – Gminny Ośrodek Kultury cieszył się, że choć po raz pierwszy taka forma upowszechniania pracy kulturalnej, to mogliśmy przyjąć 103 modele w kategorii młodzik i junior.

Drugi dzień uroczyste wręczanie nagród i dyplomów zwycięzcom z Chełmży, Końskich, Koszęcina i naszych kilkoro z gminy Kłomnice.

Skład sędziowski bez trudu na zasadzie „podoba się, nie podoba” wybrał pośród młodzików wyróżniające się prace w ilości 21 wyróżnień w klasie: Okręty – Żaglowce, Samoloty, Pojazdy Kołowe, Dioramy, Pojazdy Gąsiennicowe, Budowle.

Nagrodami i dyplomami obdarowani byli modelarze z Pracowni modelarskiej „Combat” z Chełmży, Kółko Modelarskie „Broń i Barwa” z Koszęcina, pracownia Modelarska z Końskich, woj. świętokrzyskie oraz nieliczni nasi modelarze ze SP w Rzerzęczycch i Pracowni „Mustang” z GOK w Kłomnicach/siedziba Biblioteka w Pacierzowie.

Nagrody specjalne: najlepszy model w klasie O-Ż otrzymał Szymon Wolak z Chełmży.

Julia Szymocha ze SP w Konarach w klasie SŚm. tytuł pracy Sen Jang F6 – za całokształt pracy modelarskiej, otrzymała drugą nagrodę specjalną. Darczyńcą jej nagrody była Firma Zicher Remonotwo -Budowalna z Konar.

W  kategorii Junior w klasie: Budowle, Figurki, Modele kartonowe, Samoloty, Odrzutowe, Pojazdy Gąsiennicowe, Pojazdy kołowe, Okręty, Samoloty Śmigłowe skala 1/72, 1/48 przyznano 35 nagród za I, II i III . Jedne z I, II i III miejsc nagrody ufundowała Firma Mirage Hobby.

W kategorii Junior było jedno wyróżnienie w klasie Kolekcja, przypadło Wojciechowi Kołodziejczykowi z Końskich.

Ponadto Nagrody Specjalne od Firmy Mirage Hobby Warszawa otrzymali:

Wojciech Kołodziejczyk (Końskie), Joanna Wantowska (Chełmża), Łukasz Stanisławski(Chełmża).

Nagrodę Specjalną od Pracowni Mustang z GOK w Kłomnicach/siedziba Biblioteka w Pacierzowie otrzymał Przemysław Augustyniak(Chełmża).

Najważniejsze główne nagrody: Grand Prix Gazety Kłomnickiej – Puchar wręczyli Redaktorzy gazety: Robert Kępa i Katarzyna Sosnowska. Otrzymała go Joanna Wantowska (Chełmża) za model U-boot Seehund

Puchar Wójta Gminy Kłomnice – Piotra Juszczyka za oryginalny model II wojny światowej przypadł Wojciechowi Kołodziejczykowi (Końskie).

Naszym przedsiębiorcom lokalnym pięknie dziękujemy za pomoc finansową na rzecz organizacji Festiwalu Modelarskiego.

Wdzięczność okazujemy naszym sponsorom za wdzięczność właśnie:

– Mirage Hobby Warszawa

– Uniflora – p. Michał Stanek Karczewice

– Mega Fun Amazing Art – Kraków

– IBG Models Warszawa

– First to Fight Spółka z o.o. p. Tomasz Kowalczyk Warszawa

– Figlo – Park S.C. Strefa Gry Bielsko Biała

– Pracownia modelarska „Broń i Barwa” Koszęcin

Za pomoc w ciągu dwóch dni organizacji Festiwalu Modelarskiego wszystkim dziękujemy, a zwłaszcza p. Dorocie Majchrzak – Biblioteka w Pacierzowie. Gościom za przybycie: Jan Miarzyński (członek Zarządu Powiatu), Małgorzata Majer (dyrektor ROK w Częstochowie), Wanda Kusztal i Kazimierz Wilkoszewski (Radni Gminy Kłomnice) i Patronom medialnym NTL Radomsko.

Renata Krawiec